پنجمین جشنواره سراسری وقف چشمه همیشه جاری بخش فیلم

تبلیغ در حوزه دین و ارزشهای اسلامی که یک رکن اساسی در فرآیند هویت سازی جامعه اسلامی است ، باید در قالبها و صورتهای گوناگون ارائه گردد تا زیبایی ارزشهای اسلامی بر همگان نمایان شود. در این میان هنر با توجه به به زبان ارتباطی خاص خود ، چنانچه به درستی مورد توجه قرار گیرد ، می تواند بهترین وسیله برای ترویج و اشاعه ارزشهای والای دینی و انسانی باشد. درهمین راستا سازمان اوقاف پنجمین جشنواره وقف چشمه همیشه جاری را بمنظور مشارکت هرچه بیشتر هنرمندان در بالابردن سطح آگاهی شهروندان از پتانسیل ها و امکانات وقف و نیازهای آن برگزار می نماید لذا اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی میزبان هنرمندان در حوزه فیلم با بخش های نماهنگ ، کلیپ ، تیزر ، فیلم بلند ، فیلم کوتاه ، برنامه های رادیویی و تلویزیونی با موضوع وقف (گزارش خبری ، مستند و... ) خواهد بود.بدین وسیله از تمامی فعالان عرصه هنر دعوت به عمل می آید تا با ارسال آثار خود با درون مایه سنت حسنه ی وقف ، دراین رویداد سراسری فرهنگی هنری سهیم گردند.

اهداف :

ترویج فرهنگ وقف - شناسایی و حمایت از هنرمندان عرصه هنر دینی - ایجاد انگیزه و شور رقابت در بین جوانان و هنرمندان - حمایت در خلق آثار فاخر با موضوع وقف - شناسایی استعداد های هنری در زمینه وقف - تهیه و تولید محتوای جذاب و زیبا با موضوعات مختلف وقف - اعتماد سازی سنت حسنه وقف به وسیله هنر .

موضوعات و عنوان های اصلی پیشنهادی :

موضوعات جشنواره بصورت عمده شامل مسائل مرتبط با وقف و تعامل جامعه و شهروندان با این سنت حسنه می باشد.

وقف و محیط زیست :

۱- نقش وقف در کاهش آلودگی های زیست محیطی ۲- نقش وقف در آموزش مسایل زیست محیطی به عموم شهروندان جامعه ۳- نقش وقف در حفظ محیط زیست ۴-وقف،نقاشیهای دیواری و فرهنگسازی در امر محیط زیست.

وقف ، سلامت و درمان :

۱- کمک به بیماران خاص ۲- گسترش مراکز تخصصی درمان ۳- بروزرسانی تجهیزات بیمارستانی ۴- اطلاع رسانی و پیشگیری از بیماریهای خاص ۵- بهبود شرایط روحی و روانی بیمار و خانواده بیمار.

وقف ، سبک زندگی و آثار اجتماعی آن :

۱-تحکیم بنیان خانواده ۲- احترام به همنوع ،همدلی و همزبانی ۳- رفع اختلافات طبقاتی ، تقسیم ثروت و بهبود شرایط زندگی شهروندان جامعه ۴- تقویت مراکز فرهنگی ، مذهبی ۵- پیامدهای موقوفه خواری ۶- شخصیت شناسی واقفین خیراندیش ۷-هزینه تحصیل طلاب،دانشجویان و دانش آموزان ۸- تهیه لباس و لوازم تحریر دانش آموزان بی بضاعت ۹- ساخت و تجهیز مدارس در مناطق محروم ۱۰- ساخت و تجهیز خوابگاه دانشجویان ۱۱- تحقیقات علمی و پژوهشی ۱۲- ساخت کتابخانه های تخصصی ۱۳- ساخت مراکز فنی و حرفه ای

وقف ، اقتصاد و توسعه علم و فن آوری : 

۱- کمک به راه اندازی بنگاه های اقتصادی زودبازده ۲- اشتغال زایی ۳- کمک به توسعه ی صنایع ملی ۴- گسترش نظام آموزش و پژوهش کشور ۵- علوم پایه و فنآوریهای نوین .

وقف جمعی و مشارکتی

۱-وقف گروهی در جهت رفع نیازهای ضروری جامعه ۲- وقف مشارکتی و گسترش فضای اتحاد و همدلی دربین شهروندان جامعه.

وقف و ترویج فرهنگ و معارف قرآنی 

۱- مدارس شبانه روزی حفظ قرآن ۲- مسابقات قرآنی ۳- تعلیم قرآن ۴- تبلیغ و ترویج قرآن در قالبهاب نوین ۵- چاپ ، نشر و اهداء قرآن مجید و کتب قرآنی

وقف ، ترویج و تبلیغ معارف اهل بیت علیهم السلام

۱-برگزاری مراسم شهادت و موالید اهل بیت (ع) ۲- ترویج و تبلیغ فرهنگ مهدویت و انتظار ۳-ترویج و تبلیغ سیره اخلاقی اهل بیت (ع) ۴- هزینه سفرهای زیارتی زائران قبور مطهر ائمه (ع) وساخت زائر سرا ۵- ترویج فرهنگ اقامه نماز ۶- ساخت و تجهیز کتابخانه و ترویج فرهنگ کتابخوانی و خرید و اهداء کتاب ۷- ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و روحیه جهادی و زنده نگه داشتن یاد و نام شهدا ۸- ترویج فرهنگ عفاف و حجاب

وقف و ازدواج

۱-امور ازدواج جوانان ( کمک هزینه ازدواج ، مراسم ، ساخت سالن جشن برای ازدواج و ...) ۲- تهیه جهیزیه برای دختران نیازمند و بی بضاعت ۳- ساخت مسکن برای اسکان موقت زوج های جوان ۴- پرداخت وام قرض الحسنه ازدواج

وقف و ایتام ، فقرا

۱- ساخت پرورشگاه برای ایتام و مستمندان ۲- ساخت و تجهیز مدراس شبانه روزی در مناطق محروم ۳- تامین هزینه تحصیلی مستمندان ۴-تامین سبد غذایی ایتام و فقرا ۵- خرید لباس و مایحتاج ضروری ایتام و خانواده فقرا

وقف و اطعام ، احسان

۱- اطعام عزاداران ائمه معصومین (ع) ۲- اطعام فقرا  ۳- اطعام طلاب ، دانشجویان و دانش آموزان ۴- اطعام به جهت خیرات برای اموات و گذشتگان ۵- اطعام در مناسبت ها و ایام خاص ۶- افطار در ماه مبارک رمضان

وقف و صدقات ، سایر کمک و اعانات

۱- کمک به زندانیان و خانواده ها و زنان بی سرپرست و بد سرپرست ۲- کمک به آسایشگاه بیماران ، پرورشگاه ، شیرخوارگاه ها و خانه سالمندان.

علاقمندان می توانند آثار خود را با موضوعات در جشنواره شرکت دهند . لازم به ذکر است ، به آثاری که خارج از موضوعات مطرح شده در فراخوان باشد ترتیب اثر داده نخواهد شد.

رویکرهای این دوره از جشنواره :

تهیه و تولید و حمایت از محصولات ارائه شده با رویکرد معرفی و ترویج وقف به عنوان احسان ماندگار.

نحوه شرکت در جشنواره 

متقاضیان شرکت در این جشنواره لازم است پس از مراجعه به تارنمای اختصاصی جشنواره به آدرس http://www.vaghfkhj.ir  ثبت نام نموده و با توجه به اطلاع رسانی که از طریق همین تارنما انجام می پذیرد ، در تاریخی که توسط دبیرخانه جشنواره مشخص می شود جهت تحویل آثار ، به دفتر جشنواره مراجعه نمایند.

شرایط عمومی و مقررات شرکت در جشنواره :

۱- شرکت در جشنواره برای تمامی علاقمندان آزاد است.

۲- اثر ارسالی می بایست از پویایی و نوآوری برخوردار و متناسب با مفهوم وقف باشد و در آن از نمادهای مربوط به وقف استفاده شود.

۳- ثبت نام در جشنواره بصورت اینترنتی و صفحه دبیرخانه جشنواره به نشانی http://www.vaghfkhj.ir  و از طریق تکمیل فرم و ضمیمه فایل و آدرس اثر و ارسال آن به دبیرخانه صورت می گیرد. بدیهی است به تقاضای شرکت آثاری که مدارک و مشخصات آنها به صورت ناقص یا ناصحیح ارسال گردد ترتیب اثر داده نخواهد شد.

شرایط اختصاصی و شیوه نامه :

آثار ارائه شده به دبیرخانه جشنواره در بخشهای تیزر ، نماهنگ و کلیپ می توانند به صورت انیمیشن و رئال باشد . اما در بخش فیلم کوتاه یا بلند باید به صورت مستند یا داستانی تهیه شده باشد.

فیلم کوتاه در این جشنواره حداکثر بیست دقیقه تعریف گردیده است.

آثاری که در سنوات قبل در جشنواره وقف چشمه همیشه جاری شرکت نموده و حائز رتبه و جایزه گردیده اند ، از بخش جوایز این جشنواره حذف میگردند.

 

 

 

 

 

کليه حقوق متعلق به سازمان اوقاف و امور خيريه جمهوري اسلامي ايران مي باشد
Copyright 2016 © vaghfkhj.ir All right reserved